Być może nie wszyscy  są zaznajomieni z terminem „hotmelt” aczkolwiek wszyscy się z nimspotykają na codzień. Dlatego dzisiaj spojrzymy bliżej i wyjaśnimy co to jest hotmelt, czym się charakteryzyje i jakie ma zastosowanie.

Hotmelt to grupa klei gorącotopliwych, których główną charakterystyczną cecha jest topienie i aktywacja pod wpływem podwyższonej temperatury.

Jak sama nazwa wskazuje „hot-melt” (hot=gorący melt=topienie), kleje te topią się pod wpływem wysokiej temperatury, zamieniając się z postaci stałej w płynną. Następnie klej w płynnej formie zostaje aplikowany w różnorodny sposób do łączenia szerokiej gamy materiałów.

Klej Hotmelt- Skład

Bazą hotmeltów jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). W skład kleju wchodzą również żywice naturalne lub syntetyczne. Do produkcji kleju hot-melt dodawane są też wzbogacające woski. które ponoszą właściwości kleju i przyczyniają się na przykład da obniżenia temperatury pracy, lepkości i poprawienia zwilżalności.

Wszyscy wiemy co to są antyutleniacze, ale nie wszyscy wiemy, że znalazły one zastosowanie w produkcji klei gorącotopliwych skutecznie zapobiegając utlenianiu i degradacji kleju.

Czasem dodawane są plastyfikatory dla poprawienia elastyczności spoiny. Dla obniżenia kosztów produkcji bywają dodawane wypełniacze mineralne, np. dwutlenek cynku, dwutlenek tytanu, kaolin, krzemionka.

Klej Hotmelt – Zastosowanie

Hotmelt to termotopliwe kleje o wszechstronnym zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu począwszy od przemysłu opakowaniowego poprzez papierniczym skończywszy na przemyśle samochodowym.

Możliwe zastosowania:

 • opakowania
 • etykietowanie
 • poligrafia
 • montaż
 • artykuły higieniczne
 • przemysł meblarski
 • przemysł tytoniowy
 • przemysł transportowy
 • przemysł samochodowy
 • przemysł budowlany
 • oraz inne

Kleje Hotmelt – Metody Aplikacji

Kleje hot melt zwane są także klejami termoplastycznymi w związku i ich właściowościami topnienia oraz dużej elastyczności. Aplikacja następuje w wysokiej temperaturze, najczęściej aplikuje się je w zakresie temperatur 150-180°C.a Po aplikacji temperatura kleju spada, klej zastyga i przylegając do materiału tworzy trwałe i solidness połączenie materiałów porównywalne do klejenia.
Aplikacja kleju hot melt typowo odbywan sie jednym z dwóch systemów: używane są dwa systemy zbiornikowy oraz progresywny.
 • System zbiornikowy  jest idealny do obsługi dużonakładowej produkcji, gdzie zużywane są znaczące ilości kleju. Rezerwuar zany również „hoper” służu jako zasobnik kleju w którym klej zostaje stopiony i z którego system na bieżąco kierownay jest do produkcji.  Płynny klej jest pompowany poprzez specjalistyczne węże do finalnego aplikatora.
 • System progresywny sprawdza się  w niskonakładowych aplikacjach, które nie wymagaja dużych ilości płynnego kleju w gotowości produkcyjnej. System jest w miarę prosty, hot melt wędruje ze zasobnika do grzewczej siatki gdzie ulega stopieniu. Następnie płynny klej jest pompowany pod ciśnieniem, poprzez specjalistyczne węże do grzewczego pistoletu aplikującego klej. System ten ma mała wydajność ale niewątpliwą zaletą jest mała ilość kleju w zasobniki pozwalająca na efektywne wykorzystanie kleju przy mniejszej produkcji.
 • Pistolety na laski jest najprostszą metodą aplikacji. Laski ładowane są do aplikatora i klej jest topiony i aplikowany na żądanie po naciśnięciu spustu pistoleta.

Klej Hotmelt – Specyfikacja

Kleje hotmelt występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek. Kleje gorącotopliwe hotmelt charakteryzują się następującymi parametrami:

 • lepkość kleju
 • punkt mięknięcia
 • czas otwarcia/krzepnięcia
 • temperatura pracy
 • kolor

Kleje hotmelt najczęściej występują w kolorze białym, żółtawym lub transparentnym.

Klej hotmelt w laskach

Kleje w laskach/sztyftach używane są do ręcznych pistoletów, najczęściej przez drobnych rzemieślników lub małe bardzo zakłady produkcyjne. Często spotykamy je w kwiaciarniach oraz w punktach pakowania prezentów. Tam idealnie sprawdzają się do pakowania oraz przyklejania drobnych elementów. Uwielbiane są także przez hobbystów do wszelakich projektów domowych czy artystycznych.klej hotmelt w laskach

Klej Hotmelt w granulkach

Kleje hotmelt w granulkach używane są najczęściej przez zakłady produkcyjne i stosowane są na automatycznych maszynach. Z tą grupą klejów możemy się spotkać w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Dostarczane są w workach liczących w zależności od typu kleju i producenta od 25- 50 kilogramów. Kleje te są bardzo uniwersalne i łatwe w użyciu. Znajdziemy zarówno na torebce na mąkę, w pieluszce dziecięcej, samochodach, jak i sprzęcie AGD.

klej hotmelt w granulkach

Klej hotmelt w granulkach

 

Klej Hotmelt w poduszkach

Hotmelt w poduszkach, podobnie jak kleje w granulacie mają zastosowanie w wielkonakładowych zakładach produkcyjnych. Wysokogatunkowe wiecznie żywe kleje typu PSA dostarczane są miedzy innymi w tym formacie zapewniając optymalne parametry techniczne i łatwość użycia. Podobnie jak kleje w granulkach maja zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Dostarczane są w kartonach liczących w zależności od typu kleju i producenta od 18-30 kilogramów. Oferowane w kolorach białym, żółtym lub transparentnym

Klej hotmelt w poduszkach

Klej hotmelt w poduszkach

Firma Remex jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy Icat-producenta wysokogatunkowych klei przemysłowych. Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji z technologiem. Próbki zapewniamy gratis.