Okresowa konserwacja aplikatora kleju jest niezbędna. Aby urządzenia aplikujące klej gorącotopliwy pracowały w dobrym stanie technicznym, oraz aby uniknąć przestjów zwiazanych z awaria czy zaczopowanie się systemu aplikującego zaleca się systematyczne czyszczenie czyściwem ICADET 968. Troska o czystość całego systemu gwarantuje ciągłość produkcji oraz eliminuje potencjalne wydatki.

Konserwacja aplikatora kleju – Co to jest czyściwo Icadet 968?

Icadet 968 to nieorganiczny, mineralny olej, służący do czyszczenia aplikatorów maszyn, służących do sklejania klejem hotmelt.

Konserwacja aplikatora kleju – Kiedy należy czyścić system?

O czystość urządzenia należy dbać zgodnie z zaleceniami producenta maszyny a icadet zalecamy stosować:

 1. Profilaktycznie – jeśli stosujemy dobrej jakości klej oraz we właściwy sposób, zalecamy stosowanie ICADETU nie częściej niż raz w roku. Jeśli natomiast używamy klej nowej generacji, przykładowo Worldmelt PK 2 lub PK 3 – w związku z tym, iż kleje te wyprodukowane są z najlepszych surowców, bez zanieczyszczających wypełniaczy a wręcz mające właściwości samoczyszczące – użycie czyściwa będzie konieczne bardzo rzadko.
 2. Gdy zauważymy, że maszyna jest zanieczyszczona oraz źle pracuje, a może się to objawiać przez: pojawienie się wytrąceń, zanieczyszczeń w kleju, blokowanie się dysz i węży oraz gdy na ściankach zbiornika widoczny jest osad.
 3. Przy zmianie kleju – szczególnie przy zamianie kleju na bazie EVA na kleje nowej generacji. Kleje te mają różne bazy, co oznacza, że nie są kompatybilne i nie należy ich mieszać..

UWAGA! Należy pamiętać, iż kleje nowej generacji mają „oczyszczający” wpływ na sprzęt, co może wystąpić po długim lub średnim okresie stosowania kleju (tygodnie / miesiące) – dlatego przed zastosowaniem kleju Worldmelt konieczne jest staranne wyczyszczenie zbiornika oraz elementów maszyny by nie było pozostałości starego kleju ani zanieczyszczeń.

Procedura czyszczenia środkiem ICADET nie jest skomplikowana, wymaga jedynie czasu i przestoju maszyny.

Konserwacja aplikatora kleju – Jak zastosować czyściwo Icadet 968?

Poniżej przedstawiamy prodcedurę postępowania. Jedna uwaga; przystępując do prac konserwatorskich nie zapominajmy  o zasadach bezpieczeństwa. Prace związane z konserwacją powinien wykonywać wyłącznie wykwalifikowany personel.

 1. Wlać Czyściwo do zbiornika w którym topimy klej.
 2. Rozgrzać czyściwo do temperatury 180 – 190 °C
 3. Przetrzymać czyściwo w zbiorniku od 4 do 8 godzin.
 4. Po tym czasie opróżnić a resztki oksydacji zdrapać ostrym narzędziem ze ścianek aplikatora.
 5. Zasypać aplikator nowym klejem i stopić, przy niskiej temperaturze, ok. 130°C
 6. Opróżnić zbiornik. Aby opróżnić zbiornik, należy wypuścić klej ze zbiornika poprzez otworzenie zaworu, znajdującego się na dole aplikatora.
 7. Następnie oczyścić szpatułką pozostałości ze ścianek aplikatora.
 8. Załadować klej i normalnie pracować.
UWAGA! Dla bardzo zanieczyszczonych aplikatorów całą procedurę należy powtórzyć.

Kompleksowo przy czyszczeniu aplikatora zalecamy przegląd lub w razie potrzeby wymianę poszczególnych elementów maszyny takich jak filtry, moduły i dysze.