Klej do kartonów na owoce musi zapewniać mocne łączenie. Wydawałby się że to prost aplikacja. Nic bardziej mylnego!

Jaki jest wpływ warunków atmosferycznych na jakość sklejania w przypadku gdy używany jest klej do kartonów na owoce? Jakość sklejania zależy nie tylko od jakości kleju czy też ich właściwego dopasowania. Zaskakującym faktem jest, że warunki otoczenia, temperatura czy wilgotność  na hali produkcyjnej mają duży wpływ na jakość sklejania.

Dlatego jeśli opakowania się rozklejają, a klej, który dotychczas dobrze pracował teraz zawodzi szukamy wyjaśnienia. Z naszej praktyki, często problem ten spowodowany jest niewłaściwymi warunkami otoczenia.

Temperatura otoczenia oraz warunki atmosferyczne znacząco wpływają na jakość klejenia. Zarówno niska, jak i wysoka temperatura powietrza oraz  przeciągi panujące na hali, gdzie pracuje składarko-sklejarka aplikująca klej gorącotopliwy mogą przynieść negatywne skutki.

Producenci stałe udoskonalają receptury kleju aby temu problemowi zaradzić. Dla branży pakującej owoce i warzywa w kartony, gdzie występują wysokie wahania temperatur na hali produkcyjnej, tzn. latem jest bardzo ciepło, zimą znów bardzo zimno, opracowany jest klej w dwóch wariantach.

Icamelt– klej do kartonów na owoce jest popularnym wyborem. Zamiennie stosuje się klej Icamelt 1520 – latem, zimą natomiast 1521 i 1730W, gdyż kleje te mają dłuższy czas otwarcia oraz wyższą plastyfikację, a tym samym są bardziej elastyczne.

W okresie jesiennym, kiedy temperatura zaczyna spadać, klej, który dotychczas pracował dobrze może za szybko się wychładzać i za szybko wiązać wskutek czego kartony mogą się rozklejać. Jeśli temperatura otoczenia jest niższa, klej jest szybszy i wówczas konieczne jest podniesienie temp. pracy.

O ile? To zależy, do tematu musimy podejść indywidualnie.  Zalecamy, aby podnosić temperaturę pracy stopniowo co  5 °C aż do momentu uzyskania właściwego sklejenia, oczywiście przestrzegając zakresu temperatur, zgodnie z danymi zawartymi w karcie kleju.

W okresie zimowym, oprócz niskiej temperatury otoczenia, pojawiają się również problemy z samym kartonem.
Zimne kartony, które przed aplikacją były składowane w zimnych miejscach, w momencie aplikacji kleju wychładzają go i zaburzają jakość sklejania.

Jeśli jest taka możliwość, kartony zalecamy przed aplikacją nieco ogrzać, poprzez przechowywanie ich w pomieszczeniach o dodatnich temperaturach. Przy tak specyficznej produkcji, jaką jest pakowanie owoców i warzyw w kartony, należy niezwykle ostrożnie podchodzić do tematu aplikacji kleju.

Dobrze dobrany karton, odpowiedni klej, ale również rzetelna obsługa aplikatora oraz praca doświadczonego operatora maszyny to gwarancja sukcesu produkcyjnego bez obaw o reklamacje.

Podsumowujac oto kilka rad:

  • Zadbaj o stałą temperaturę na hali produkcyjnej
  • Zadbaj o stałą wilgotność na hali produkcyjnej
  • Doświadczony operator maszyny jest kluczowy
  • Periodyczna kontrola jakość klejenia jest niezbędna
  • Zalecamy stały nadzór jakości szwu- wielokrotnie podczas zmiany produkcji

Istne jest na etapie doboru kleju aby nadmienić dostawcy jakiekolwiek specjalne wymagania włączając: temperature produkcji, przechowywania oraz transportu. Pozwoli to na dokładne sprecyzowanie potrzeb i zaoszczędzi potencjalne problemy w przyszłości.

Operator maszyny powinien pozostawać zawsze czujny, bacznie obserwować wpływ warunków atmosferycznych na jakość sklejania, by w przypadku złego sklejania,  szybko i sprawnie wychwycić nieprawidłowości  i zaradzić problemowi.